+420 733 401 697

SNÍMATELNÁ PROTETIKA

zubní náhrady

Částečná snímatelná zubní náhrada

– náhrada chybějících zubů a jejich skupin za pomocí vyndavatelné zubní náhrady „protézy, obvykle poté, co již není možné zhotovit zuby „napevno“.  Nebo když jsou zachovány přední zuby a chybí stoličky, a již není, na co kousat… Typů a variant těchto zubních náhrad je mnoho, liší se nejen vzhledem, ale zejména vlivem na zbylé zuby, jejich závěsný aparát a kost. Pojištovny hradí jen velmi základní ošetření jednoduchou snímací náhradou, na kterou sice budete moci nějakou dobu kousat, ale nebude to moc komfortní a po nějaké době se s touto protézou jistě prokoušete k totální snímací náhradě. Je to proto, že drží za zuby zbylé zuby jen drátky a postupně je vyviklává, až o ně přijdete.

Lepší a šetrnější variantou je částečná skeletová náhrada se sponovými prvky, kdy jsou závěsné prvky na kotevních místech vyfrézovány přesně podle speciálně, předem připravených korunek na pilířových zubech chrupu. Vyrábí se tedy nejen snímací náhrada, ale připravují se i korunky na zuby kotvící tyto náhrady. Takto připravená náhrada se „nehoupe“ a dobře sedí na místě.

Pokud byste chtěli zubní snímací náhradu, která se bude velice blížit fixní, pak je dobré zvolit částečnou skeletovou náhradu s nesponovými kotevními prvky, tzv. zásuvnými spoji. V tomto případě spoj na korunce zubu zapadne do vnitřku protézy, zacvakne na přesném místě a náhrada je pocitově podobná fixní práci. Tato zubní protéza zatěžuje zuby o které se opírá v dlouhé ose zubu a tím je nepřetěžuje. Zuby pak vydrží v ústní dutině déle plně funkční. Zároveň se nepřetěžují nepilířové zuby nesprávným skusem – např. přední zuby, které se při oslabeném parodontu vějířovitě rozestupují při chybění stoliček.

Totální zubní náhrada

– při chybění  všech zubů zhotovujeme totální zubní náhradu. někdy jsou v dobrém stavu kořeny zubů bez korunkových částí. je možné je po endodontickém ošetření použít pro lepší retenci náhrady. Náhrady se pak méně pohybují a kost v tom místě ubývá pomaleji.