+420 733 401 697

FIXNÍ PROTETIKA

fasety, korunky, můstky

Fixní  protetika

– jedná se o náhradu části zubu, celého zubu nebo skupinu zubů tak, že se napevno přilepí k vlastnímu zubu nebo k sousedícím zubům.

Fasety

– faseta je tenký plátek keramiky, připevněný na viditelné části zubu po celé jeho ploše.  Cílem je esteticky zlepšit tvar nebo barvu u jednoho zubu, případně vylepšit celý úsměv. Běžně se zhotovují dva různé typy faset – bezpreparační, při nichž není nutné zub obrušovat. Krásně drží a pro svou šetrnosti i perfektní vzhled jsou oblíbenější. Při větší  změně  tvaru zubu se používají fasety po lehkém zábrusu zubu. někdy lze zhotovit finančně méně náročné kompozitní fasety, ale nejsou tak estetické a trvanlivé.

Korunka

– korunka je náhrada vrchní části zubu. Nasazuje se na vlastní živý zub, nebo na zub po endodontickém ošetření (bez nervů a cévního zásobení), často vyztužený FRC čepem. Můžete si vybrat korunku fasetovanou plastem, metalokeramickou a celokeramickou. Pro lepší vzhled obvykle doporučujeme korunky celokeramické. Z našich zkušeností se pro ně klienti často rozhodují později – po tom, co u kovových korunek zjistí, že kov nevypadá v dutině ústní hezky. Celokeramické jsou sice cenově náročnější, ale cena odpovídá kvalitě materiálu takové korunky, se kterou budete spokojeni roky. Tato korunka bude zcela k nerozeznání od Vašich zubů, zejména E-max korunka, kdy je keramika ručně vrstvena v různých barevných odstínech a je brána v úvahu i transparance Vašich zubů a pak výsledné práce. Při přípravě této korunky je potřeba, aby Vás viděl i laborant a mohl zhotovit korunku co vypadající co nejopravdověji.

Při náročnějších změnách estetiky předního úseku chrupu je možné tvar budoucích korunek a faset nasimulovat na vlastních zubech pomocí tzv. mock-up – na sádrový model zubů připraví laborant voskový model budoucí keramiky. Tento model, ale v kompozitní podobě,  zubní  lékař pomocí silikonové formy přenese na zuby klienta. S „novými“ prozatimními zuby  odchází klient domů, získá čas o zubech přemýšlet, ukázat se ostatním a dále potom diskutujeme případné změny před započetím definitivní práce. Součástí práce je fotografická dokumentace před a po.

Onlay, overlay

– náhrada rozsáhlejší části zubu vyrobená přesně na míru v laboratoři. Řeší defekty příliš rozsáhlé na opravu pouhou výplní. Vyrábí se z keramiky nebo kompozitní pryskyřice. Z vlastního zubu zůstává zachována větší část než při ošetření korunkou – jedná se tedy o maximálně šetrný postup.

Můstek

– zubní náhrada, která je pevně nalepená na okolní, obvykle nabroušené zuby. překlenuje mezeru po chybějícím zubu. životnost můstků je stejná jako u korunek, je velmi důležitá důsledná dentální hygiena, protože  i pod můstkem je prostor, kde se uchycují bakterie.